l
Faqe e Pare
Organizata

veterani arkiva
veterani Veterani

link Linke

 

Presidenti Meta nderon veprën dhe kujtimin e themeluesit të shtetit modern shqiptar, Ismail Qemali

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta nderoi më 24 Janar 2019 veprën dhe kujtimin e atdhetarit Ismail Qemali, me rastin e 100-vjetorit të ndarjes nga jeta. Pasi u përul me respekt para shtatores së burrit të madh të kombit që shpalli pavarësinë e Shqipërisë në 1912 në Vlorë duke themeluar shtetit modern shqiptar, Presidenti Meta vendosi një buqetë me lule duke nderuar veprën e Tij të ndritur.

Misteri shekullor i vdekjes së Ismail Bej Vlorës

Nga Ergys Alushi
• Misteri shekullor i vdekjes së Ismail Bej Vlorës! -Vdekje natyrale apo e helmuan?! • Përpjekjet e Ismail Qemalit për vajtjen në Shtetet e Bashkuara dhe Konferencën e Paqes në Paris. Vdekja e papritur në moshën 75-vjeçare në hotelin “Brufani” të Peruxhias. Interesi i italianëve për vdekjen e Ismail Bej Vlorës • Në 100-vjetorin e vdekjes së vlonjatit që Shpalli Pavarësinë e Shqipërisë • Po nëse e helmuan, përse e donin të vdekur? • Çfarë do të deklaronte Ismail Bej Vlora në konferencën për shtyp?

KONFERENCA E BUJANIT-VLERA QË DUHET TË JETËSOHEN


Nga Bashkim Hisari
Konferenca e Bujanit paraqet një nga ngjarjet më të mëdha në historinë e kombit shqiptar. Edhepse ka qenë vazhdim i natyrshëm i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe ka marrë vendime të drejta, të argumentuara e me parime të qarta e të përcaktuara mirë, ato kanë qenë objekt i vlerësimeve të ndryshme, të mohimeve, ndëshkimeve dhe paradigmave politik, që kanë pasur pasoja në zhvillimin e mëvonshëm të historisë më të re të Kosovës..

Bashkimi kombëtar, porosi e Isa Boletinit

Muharem Kamani

Më 23 janar u bënë 103 vjet që nga vrasja e Isa Boletinit, njërit nga udhëheqësit kryesorë të kryengritjeve shqiptare, ndërsa në nder të këtij vjetori, presidenti i Kosoves Hashim Thaçi ka shkruar një dedikim. Ai ka përmendur edhe porosinë që Isa Boletini ka lënë për çlirimin e trojeve etnike shqiptare. ”U bënë 103 vjet nga vrasja e Isa Boletinit, njërit prej udhëheqësve kryesorë të kryengritjeve shqiptare. Bashkimi kombëtar dhe fuqizimi i kombit tonë ishte porosia që na e la Isa Boletini. Përpjekjet e tij një shekull më parë për çlirimin e trojeve etnike përbëjnë ende frymëzim për shumë breza të rinj dhe amaneti i Isa Boletinit dhe patriotëve të tjerë, që dhanë jetën për bashkimin e shqiptarëve, na obligon edhe sot që të punojmë pareshtur për përmbushjen e aspiratave tona”, ka shkruar Thaci. Isa Boletini lindi në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, më 15 janar 1864. Vitet e rinisë i kaloi në vendlindje. Në prill të 1881 mori pjesë në betejën e Shlivovës, ku u ndeshën trupat e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit me ushtrinë osmane.
Në nëntor 1908, Porta e Lartë dërgoi një ushtri prej 7 mijë ushtarësh për të nënshtruar Kosovën. Komandën e qëndresës antiosmane e mori në dorë Isa Boletini. Gjatë tërheqjes, osmanët i dogjën kullën në shenjë hakmarrjeje. Gjatë vitit 1909, Isa Boletini udhëhoqi kryengritjet e kosovarëve në Prishtinë, Prizren e gjetiuRrahman Parllaku

Kryetari i OBVL-së,
(gjeneral-lejtnant në
pension, Hero i Popullit)


 

Arkiva e gazetes